My Image
Komedianti aneb Všichni jsme Ubu. Amatérská scéna 2009, Pražský Tajtrlík
 
Další doporučení získal soubor Na holou Hořovice s inscenací hry Ludvíka „Říhy“ Řeřichy (s použitím textu A. Jarryho) Komedianti aneb Všichni jsme Ubu. „Zde máte možnost vidět Krále Ubu jako rodinné pimprlové divadlo. Celé představení má svižný rytmus.Výrazné herectví střídá muzika se zpěvy. Divadlo na divadle, kde se jako by mimoděk objeví chvilky zastavení a lidského setkání. Je pravda, že inscenace měla na přehlídce premiéru a vše ještě ani zdaleka nesedělo na „svém místě“, ne všechno bylo srozumitelné a dešifrovatelné, ale bylo zřejmé, že téma soubor má, ví, o čem chce mluvit, a zcela jistě ještě na inscenaci zapracuje.“  


Komedianti aneb Všichni jsme Ubu. Loutkářská Chrudim, zpravodaj

Představeni začiná scénou s věčným kašpárkem, který uplaci uřednika. Pak střih. Parta komediantů přichází na prostranstvi k hospodě a snaži se přehrát nový kus, který má mit premiéru. Komedianti reptají a čekaji neúspěch. Neb co se hralo dřive, je vyzkoušené a oni mají hrát nějakou avantgardu. Přesto začinaji zkoušku (pimprlove divadlo – Krale Ubu). Zkouška je přerušována vstupy dalšich postav či hádkami hlavnich protagonistů, kdy komediant je „zpracovávan“ po vzoru matky Ubu. Publikum je postaveno do role venkovských čumilů, voyerů.
Cele představeni ma svižný rytmus. Výrazne herectvi střida muzika se zpěvy, jak už jsme u tohoto souboru zvykli. Na publikum se vali energie z podia a jsme svědky divadla na divadle, kde jakoby mimoděk se objevi chvilky zastaveni a lidskeho setkani.
Pak se zase vše roztači a každý je výrazný a sám. Přiběh je jakoby zašroubován a tema se opakuje několikrát za sebou, aby končilo u pimprlat.
V závěru představeni přijiždi autor, a tak je již zakázána premiera zachráněna, neb je známý pana starosty. Soubor byl nominován z pražskeho Tajtrlika.